Borelioza

Borelioza określana również jako choroba z Lyme, czy też krętkowica kleszczowa  jest chorobą zakaźną przenoszoną na człowieka i zwierzęta przez kleszcza i wywołaną przez bakterie należące do rodziny krętków.

borelioza, kleszcze

Kleszcz jest jednym z typów roztoczy pasożytniczych, odżywiających się krwią. Występuje od Rosji, po Afrykę, żyjąc głównie na terenach trawiastych i liściastych. Samiczki kleszcza osiągają rozmiar zaledwie 3-4 mm, a samce 2,5 mm. Są wyposażone w aparat gębowy, który umożliwia im przywarcie do ciała ofiary.
Ukłucie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ jego ślina zawiera związki przeciwbólowe, które minimalizują atak.  Do zakażenia dochodzi, gdy ślina lub wymiociny pasożyta przedostaną się przez skórę ofiary. Szybkie – do 24 godzin – usunięcie kleszcza zmniejsza znacznie ryzyko zachorowania na boreliozę, lecz nie jest to regułą – czasem do zakażenia dochodzi bowiem przed upływem wspomnianego czasu.
Nie ma niezawodnego sposobu na usunięcie kleszcza, jednak lekarze sugerują metodę delikatnego uchwycenia pasożyta tuż przy skórze i wyciągniecie go stanowczym ruchem obrotowym. Następnie należy przeprowadzić dezynfekcję miejsca ukąszenia, przy czym nie wolno smarować go żadnym tłuszczem, czy innym specyfikiem.
Rozpoznanie boreliozy jest łatwe, gdy po ukąszeniu pojawił się rumień,  jednak należy pamiętać, że rumień nie zawsze występuje. Najczęściej typowy rumień to zmiana skórna o średnicy 5 cm blednąca od środka. Boreliozę podejrzewamy, gdy u człowieka wcześniej zdrowego zaobserwowano wiele objawów z różnych systemów, np. nerwowego (drgawki), kostnego (bóle kości) przy jednoczesnym braku odchyleń w wynikach badań. Kleszcze mogą przenosić przede wszystkich krętki Borreli i wirusowe zapalenie mózgu – obydwa schorzenia wywołują często ciężkie komplikacje neurologiczne.
Często po ukąszeniu pojawiają się objawy podobne do grypowych: gorączka, dreszcze itp. Zdarza się wiec, iż osoby ukąszone nie są tego świadome, myląc objawy boreliozy z objawami infekcji grypowej. W okresie od kilku miesięcy do nawet kilku lat od momentu ugryzienia zainfekowany może zaobserwować u siebie: bóle i obrzęki stawów, bóle mięśni,  drętwienie palców lub całych kończyn, ciągłe zmęczenie,  stany podgorączkowe lub wysoka gorączka bez przyczyny.
Ograniczenie ryzyka ukąszenia przez kleszcza jest możliwe do osiągnięcia poprzez: rzadkie przebywanie w parkach, lasach, obszarach trawiastych, ogrodach, nie dotykanie zwierząt, takich jak: psów, kotów, koni, owiec itd. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które posiadają zwierzęta domowe – należy zawsze dokładnie oglądać skórę dzieci w celu ewentualnego, szybkiego zauważenia kleszcza i usunięcia go.
Na chwilę obecną nie ma szczepionki przeciw boreliozie.

Przeczytaj także:   borelioza – skuteczne leczenie.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash